شورای جهانی کلیساها "تاسف" در ایاصوفیه تغییر

توسط: AP | فرانکفورت | به روز شده: ژوئیه 12 سال 2020 8:18:47 am مردم بازدید از ایاصوفیه یا Ayasofya, ی

توسط NEWSATROPAT در 27 تیر 1399
توسط: AP | فرانکفورت | به روز شده: ژوئیه 12 سال 2020 8:18:47 am
Changes to Istanbul's Hagia Sophia could trigger heritage review – UNESCO مردم بازدید از ایاصوفیه یا Ayasofya, یک سایت میراث جهانی یونسکو است که بیزانس کلیسای جامع قبل از آن را تبدیل به یک مسجد و در حال حاضر یک موزه در شهر استانبول ترکیه به تاریخ 2 ژوئیه سال 2020 است.(REUTERS/Murad Sezer/فایل)

رئیس شورای جهانی کلیساها نوشته شده به ترکیه رئیس جمهور بیان "غم و اندوه و ترس" بیش از تصمیم ترکیه برای تغییر وضعیت از استانبول نقطه عطفی ایاصوفیه از یک موزه به یک مسجد.

به عنوان یک میراث جهانی موزه "ایاصوفیه شده است یک محل باز بودن برخورد و الهام بخش برای مردم از همه ملل" موقت دبیر کل Ioan Sauca گفت: در نامه منتشر شد شنبه ژنو مبتنی بر گروه.

عظیم ایاصوفیه ساخته شده بود از 1500 سال پیش به عنوان یک مسیحی ارتدوکس کلیسای جامع و تبدیل شد به یک مسجد پس از عثمانی و فتح قسطنطنیه در حال حاضر استانبول در سال 1453. سکولار دولت ترکیه تصمیم گرفت در سال 1934 به آن را به یک موزه و میلیون ها نفر از گردشگران در حال حاضر بازدید از برجسته سالانه است.

رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان به طور رسمی تبدیل ساختمان به یک مسجد جمعه و اعلام کرد آن را باز کنید برای مسلمان پرستش ساعت پس از یک دادگاه لغو 1934 تصمیم دولت است.

Sauca گفت: موزه وضعیت شده بود "قدرتمند بیان" از ترکیه تعهد به ورود و سکولاریسم. وی اردوغان را به تجدید نظر در این تصمیم "در منافع ترویج درک متقابل و احترام و گفت و گو و همکاری و اجتناب از کشت پیر animosities و تفرقه است."

توضیح داد| چرا ایاصوفیه را به مسجد قرار می دهد ترکیه سکولار اعتبار در نماز

WCC می گوید عضویت در آن شامل 350 پروتستان ارتدوکس و کلیسای آنگلیکان کلیساها با برخی از 500 میلیون مؤمنان.

اردوغان یک مسلمان مؤمن است و اغلب استفاده می شود بحث بر ایاصوفیه تا بر طبل حمایت خود را اسلامی ریشه دارد ، این تصمیم باعث عمیق ترس در میان مسیحیان ارتدوکس و نقد قوی از همسایه و رقیب یونان.

وزیر خارجه فرانسه Jean-Yves Le Drian همچنین گفت فرانسه "قلب" تصمیم ترکیه در ایاصوفیه.

"این تصمیم گیری تردید در یکی از نمادین ترین اعمال مدرن و سکولار ترکیه" وزیر در بیانیه ای گفت.

توضیح داد| چرا ترکیه می خواهد برای تبدیل ایاصوفیه به مسجد

"یکپارچگی این, مذهبی, معماری و تاریخی جواهر نمادی از آزادی مذهبی تحمل و تنوع در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان سایت باید حفظ شود," او گفت:. "ایاصوفیه باید همچنان برای نشان دادن کثرت و تنوع میراث دینی, گفت و گو و تحمل است."

وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته است آن را "نا امید" با تصمیم و به نظر می رسد به جلو به دیدن چگونه ترکیه قصد دارد به نگه داشتن نقطه عطفی برای همه باز.

📣 هند اکسپرس در حال حاضر در تلگرام. اینجا را کلیک کنید برای پیوستن به کانال ما (@indianexpress) و اقامت به روز شده با آخرین اخبار در

برای همه آخرین اخبار جهان, دانلود برنامه اکسپرس.tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب