Covid-19 و جدید هرج و مرج جهانی

که اعتراضات گسترش در سطح جهانی و یا به جای از طریق کشورهای مختلف به این معنی نیست که لزوما که آن را جهانی در ی

توسط NEWSATROPAT در 5 تیر 1399

که اعتراضات گسترش در سطح جهانی و یا به جای از طریق کشورهای مختلف به این معنی نیست که لزوما که آن را جهانی در یک حس قوی – که آن را گاهی جامد روابط و ایجاد یک واقعا واکنش جهانی به جهانی سرمایهداری سیستم.

از یک طرف مهم است که تمایز بین جهانی اقدامات و جهانی جنبش. از سوی دیگر در مواجهه با این فرضیه که ما مواجه می شود جدید سیاسی, فرهنگ بدون چنین انترناسیونالیستی تلاش آن خواهد بود لازم به تعمیق بحث در مورد تغییرات در "جنبش اجتماعی شکل" و در انواع فعالیت های امروز است. اگر چه آنها همچنان به همزیستی با بیشتر فرمت های سنتی آنها ما را وادار به سوال قبلی لنز به درک شناختی نسلی و هویت دررفتگی با پیامدهای مهم در شیوه های مقاومت سیاسی مفصل و مفاهیم و افق از تحول اجتماعی است.

سه ژئوپولیتیک حالات: بهبود سازگاری یا انتقال

در کلاسیک جغرافیای سیاسی قوی وجود دارد "geodeterminism" که لینک های ارائه اقدامات سیاسی به شرایط محیطی و یا مکان. علاوه بر این غالب anthropocentrism مجاز به صورت نامحدود توسعه ارضی و انباشت سرمایه در تلاش برای "رام کردن" طبیعت و منابع طبیعی است.

اگر چه اکوسیستم مرزهای طولانی عبور شده است, این بیماری همه گیر به نظر می رسد که باز یک خمیدگی با توجه به این اهمیت است که مسائل زیست محیطی و ممکن است ژئوپولیتیک حالات به دست آوردن vis-à-vis اجتماعی و مدل های اقتصادی.

در سیاسی معاصر بحث سه پروژه های مختلف اختلاف جهت پست-همه گیر جهانی:

  • کسب و کار به عنوان معمول متمرکز بر رشد تولید ناخالص داخلی درنده developmentalism و جستجو برای جدید بازار سوله برای بلند کردن اقتصاد برای خروج از بحران از سیاست های تعدیل که نیاز به یک بار دیگر قربانی اکثریت به حداکثر رساندن سود برای چند;
  • سبز "معامله جدید" که در ابتدا پدید آمده از یک دهه پیش در انگلستان به دست آورده برجسته تر در سال های اخیر از پیشنهاد دموکراتیک نمایندگان در ایالات متحده برای ایجاد اصلاحات اقتصادی و اجتماعی برای تبدیل انرژی بخش. آن را نیز به سرعت گسترش در سال گذشته (و به خصوص در طول همه گیر) با متنوع تخصیص بودجه از شرکت های, سازمان های بین المللی و اتحادیه اروپا که در حال ایجاد خود را "تازه سبز معامله";
  • پارادایم شیفت سمت جدید اقتصادی و زیست محیطی اجتماعی ماتریس پیشنهاد شده توسط مبارز جنبش های زیست محیطی مختلف و ضد سرمایه داری بخش هایی که دیدن degrowth, buen vivir ("زندگی خوب) و بیشتر مخل اقدامات به عنوان تنها جایگزین ممکن است.

این پروژه به نظر می رسد برای باز کردن سه سناریو ممکن است که رخ نمی دهد در یک "خالص" حالت و می تواند در هم آمیخته در راه های متعدد اگر چه همه باید منطق خود را در: بازیابی از تهاجمی ترین منطق اقتصادی به اقتباس از سرمایه داری به "پاک کننده" مدل اگر چه به لحاظ اجتماعی نابرابر; و یا انتقال به یک مدل جدید است که نشان میدهد یک تغییر رادیکال در زیست اجتماعی و اقتصادی ماتریس.

با در نظر گرفتن این پروژه و سناریو مهم است که به خودمان بپرسید پیامدهای هر یک از آنها. اجرای "کسب و کار به طور معمول" نشان میدهد و حتی بیشتر تقویت نظامی جهانی شدن از biopolitics استبدادی نئولیبرالیسم و یک مدل از مخرب despoliation که می تواند قابل پیش بینی حتی بیشتر فاجعه بار حالات از جمله جنگ و تعمیق محیط زیست-بحران اجتماعی است. واژه هایی مانند "بازگشت به حالت عادی" و یا حتی "the new normal" را توجیه می کند و تضمین می کند این نوع سناریو بر اساس اضطراب از بخش بزرگی از جمعیت خود را برای بهبود زندگی اجتماعی و/یا اشتغال است.

در مورد تطبیق سبز سرمایه داری عمیق جغرافیای سیاسی و ژئو اقتصادی تنظیمات به نظر می رسد به احتمال زیاد. با توجه به این چشم انداز سبز, آرایش است و دیگر به اندازه کافی یک فرایند است که با آغاز سال 1992 اجلاس زمین در ریو دو ژانیرو و "adjectivation" توسعه به عنوان "پایدار". وضعیت در حال حاضر نیاز به رفتن یک گام بیشتر است.

و ما می دانیم که اگر سرمایه داری آن را می پذیرد این کار را نه لزوما برای حفاظت از محیط زیست اما از آنجا که این ممکن است یک راه برای به حداکثر رساندن سود. این استراتژی های جدید از همزیستی بین انباشت سرمایه و محیط زیست خیالی ممکن است به اتاق بیشتر برای استقلال به سیاست های محلی بلکه تعمیق شمال/جنوب نابرابری های زیست محیطی و نژاد پرستی.

اما لازم است به طور عادلانه: این عمدتا "تطبیقی" سناریو است که هنوز هم به شدت مورد مناقشه است. از یک سو بخش مهمی از غالب حزب به خصوص در شمال درک آن است که یک مسیر را دنبال کنید. از سوی دیگر نیروهای سیاسی که دفاع از عدالت اجتماعی و پایداری به دنبال استرس آن را در راه های مختلف به سوی یک پارگی و جدایی ناپذیر پیکر بندی دوباره.

این مورد از طرح های پیشنهادی که ادعا می کند برای "مبارزه با استعمار" از منطق سبز معامله جدید از جنوب; و یا انتقادی که بحث در مورد پیش فرض های خود را, اما زمین آنها را در واقعیت های دیگر از جمله آمریکای لاتین و آفریقا و یا آسیا و دادن اهمیت بیشتر به دولت و به کمک جنبش های مردمی با هدف ترویج به عنوان Maristella Svampa و انریکه ویاله نشان می دهد در زمینه آرژانتین بزرگ ecosocial و اقتصادی پیمان است که می تواند آدرس برخی از ملی واقعیت و خدمت به عنوان یک پایه و اساس ضروری شمال/جنوب دموکراتیک دیالوگ.tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن